LESSON PLANT : PLANT ANATOMY

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
                                                             LESSON PLAN
                                                                    No.15
                                                                    Num.15
                                                                    Anatomi Tumbuhan
                                                                  Plant Anatomy
                              Nama Sekolah       : SMA N 1 Kota Bima
School Name               : SMAN 1 Bima City
Mata Pelajaran           : Biologi
Subject                         : Biology
Kelas/Semester          : XI IPA / 1 ( Pertama )
Class/Semester           : XI SAINS / 1 ( First )
Alokasi Waktu                        : 4 X 45’
Time Alllotment            : 4 X 45
 Standar Kompetensi  :   3.     Memahami anatomi hewan dan tumbuhan
Competency standard: 3.      Understanding the anatomical of  animal and plants

   
Kompetensi Dasar           : 3.2.Mengidentifikasi organ tumbuhan  melalui pengamatan
                                                 mikroskopis.
Basic Competency           : 3.2.Identifying  plant organs through microscopic observation.

  
A.Indikator      
   Indicators         :
   Mengidentifikasi organ tumbuhan  melalui pengamatan  mikroskopis.
   Identifying  plant organs through microscopic observation.

B.Tujuan Pembelajaran     
    Objectives Learning            :
    1.Melalui pengkajian  buku literatur ,siswa mampu mengidentifikasi organ-organ tumbuhan dan membuat     
       laporannya.
      Through literature review,students will be able to identifying plant organs and making  its report.
   2.Melalui pengamatan mikroskopis anatomi tumbuhan,siswa mampu mendeskripsikan struktur     
      anatomi akar,batang, daun,bunga, buah,dan biji.
      Through  microscopic observing of plant anatomy,students will be able to describying of
      root,steam,leave,flower,and fruit,and seed.
   3.Siswa mampu menggambarkan berbagai macam organ tumbuhan berdasarkan hasil pengamatan
      mikroskopis.
     Students will be able to draw a variety of plant organ based on microscopic observation.
  4.Siswa mampu membuat laporanhasil pengamatan mikroskopis organ tumbuhan.
 Students will be able to  make report microscopic observation result of plant organs.
    
C.Materi Pembelajaran
    Learning Materials
    Anatomi Tumbuhan
    Plant Anatomy
    Anatomi Tumbuhan meliputi organ-organ akar,batang,daun,bunga, buah,dan biji.
     Plant Anatomy include organs of root,steam,leave,flower,and fruit,and seed.

D.Model , Strategi dan Metode Pembelajaran
          Model ,Strategy and Method of Learning
        - Model Pembelajaran      : Kooperatif dan mandiri 
  Model of Learning          : Cooperative and personal
   - Strategi Pembelajaran    : Diskoveri inkuiri
 Strategy of Learning        : Discovery inquiri
   - Metode Pembelajaran     : Studi literatur dan pengamatan mikroskopis
     Method of Learning        : Study literature and microscopic observation

E.Langkah-langkah Pembelajaran:
    Steps of Learning :
    1. Tatap Muka
   Meeting Activity
 Proses Process
                               Kegiatan Pembelajaran
                                 Learning  Activities

   Alokasi  
    Waktu
    Time
 Allocation
 Kegiatan  
   Awal
    Pre Activities
-Memberikan apersepsi pada  siswa dengan menayangkan gambar
  pohon.
  Giving aperseption at students by displaying picture of the tree.
-Memotivasi siswa dengan mengajukan beberapa  pernyataan dan
  pertanyaan:Seperti manusia dan hewan,tubuh tumbuhan juga 
  tersusun oleh organ-organ.Organ-organ apa sajakah yang 
  menyusun tubuh tumbuhan??
  Motivating student by raising some  statement and question:Like 
  human and animal,plant body also arranged by organs.What
  organs are arranged plant body?
- Menjelaskan tujuan  pembelajaran.
   Explaining the objectives learning.


       5’

Kegiatan Inti
    Core Activities
Mengarahkan siswa untuk :
Instructing student to :
Mengkaji  buku literatur tentang organ-organ tumbuhan dan membuat laporannya.
Studying literature about plant organs and making  its report.

      35’
Kegiatan  
  Akhir Clossing Activities
- Mengevaluasi siswa dengan  beberapa pertanyaan mengenai
   materi yang sudah   disampaikan.
   Evaluating students with a few questions about material that
   had been delivered.
- Mengarahkan siswa untuk  membuat kesimpulan dari hasil
   kegiatan pembelajaran.
   Instructing student to make  conclusions from the results of
   learning activities.
- Memberikan tugas  rumah(Kegiatan Mandiri)    pada siswa.
  Giving home work (Independently Activity) to  students.
- Menginformasikan materi  pembelajaran untuk pertemuan
  berikutnya dan menutup kegiatan pembelajaran.
  To inform learning materials  the next meeting and close
 the learning activities.      



       10’

  
   


     2. Penugasan Terstruktur
         Struktural Assignment
         Alokasi Waktu
         Time Allocation : 40’
            1.Melakukan pengamatan mikroskopis anatomi tumbuhan meliputi organ-organ akar,batang,
                 daun,bunga, buah,dan biji.
                 Microscopic observing of plant anatomy include organs of root,steam,leave,flower,and fruit,and  
                 seed.
              2.Menggambarkan berbagai macam organ tumbuhan berdasarkan hasil pengamatan mikroskopis.
               Drawing a variety of plant organ based on microscopic observing.
         3. Kegiatan Mandiri
            Personal Activity
          .   Membuat laporanhasil pengamatan mikroskopis organ tumbuhan.
.             Making report microscopic observing result of plant organs.
    F. Sumber/Alat/Bahan
        Sources/Tools/Material
        Sumber    : Buku acuan yang relevan,internet, laboratorium.
       Source    : Relevant reference books, internet, lab.
       Alat        : mikroskop,kaca penutup,kaca obyek,pipet, OHP/computer,LCD
       Tools       : Microscope, cover glass, objects glass, chemicals glass, pipettes, OHP / computer,
                         LCD
        Bahan      : LKS, bahan presentasi,Akar, batang,daun, buah,bunga tumbuhan yang lunak, air.
       Material : Student worksheet, presentation materials, roots, stems, leaves,fruits, soft lowers
                         plants, water
    G.Penilaian                       
    Evaluation
   - Jenis tagihan               : Tugas kelompok, tugas individu,  ulangan.
   -Type of bill                : The task group, individual tasks, repeat.   -Bentuk instrument : Produk (gambar hasil pengamatan mikroskopis organ tumbuhan,laporan
                                         hasil kajian literatur tentang organ-organ tumbuhan,laporan hasil
                                         pengamatan mikroskopis organ tumbuhan),pengamatan sikap, tes
                                          pilihan ganda, tes uraian, kuis.
   -Form of instrument : Product(pictures of  the observasing result of plant organ, report of                     
                                             study literature about plant organs,report result of plant organ microscopis
                                             observing ) observation of attitudes, multiple-choice tests, test
                                         descriptions, quiz


                                                                                            Kota Bima, 12 Juli 2010
                                                                                                    Bima City,July 12th 2010
Mengetahui
Knowing by
Kepala Sekolah
Head Master,                                                                        Guru Mata Pelajaran Biologi
                                                                                                     Biology teacher,



Drs. Moh. Jafar H. Abbas                                                    Lily Nurlaeli,S.Pd
NIP.195208013 197602 1 001                                     NIP. 19700201 199512 2 004

Komentar

Postingan Populer